• Nasz wizerunek w sieci

• 08.03.2021 19:06
      • Drodzy Uczniowie!

Zwykle przejmujemy się tym, co myślą o nas inni. Opinia na nasz temat zależy od wielu czynników. Może mieć na nią wpływ nasze zachowanie, ubiór czy zainteresowania. Wszystko to składa się na nasz wizerunek.

We współczesnym świecie Internet stał się ważną przestrzenią tworzenia naszego wizerunku. Nasze aktywności w sieci mają na niego duży wpływ.

Na internautach leży odpowiedzialność za to, co udostępnią. Nawet po usunięciu pewnych treści, w sieci pozostaje po nich ślad, np. na serwerach wyszukiwarek albo jeśli ktoś wcześniej je skopiuje. Dlatego też powinniście zwracać szczególną uwagę na to, co i jak mówicie w Internecie.
      • Na Wasz wizerunek w sieci wpływają m. in.:

1. Wasz sposób wyrażania się — to, czy piszecie zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny, czy przeklinacie, jak dużym zasobem słownictwa się posługujecie;
        2. profile na portalach społecznościowych, a w szczególności:
          1. - zdjęcia, na których jesteście i które udostępniacie,
          2. - informacje „o Was”,
          3. - Wasze statusy,
          4. - strony, które „lubicie”,
          5. - Wasze komentarze pod artykułami i wypowiedzi na forach,
          6. - forma adresu mailowego i sposób pisania maili.

Jak widzicie, problem wizerunku w Internecie nie ogranicza się tylko do portali społecznościowych. Trudnym zadaniem jest,  np. zadbanie o dobrą opinię na forum tematycznym. Jego użytkownicy nie wiedzą, kim jesteście prywatnie. Mogą oceniać tylko wypowiedzi podpisane określonym nickiem. W tym przypadku respekt możemy zapewnić sobie pokazywaniem swojej wiedzy, pomocą w rozwiązywaniu problemów innych czy kulturalnym zachowaniem.

Nie mamy pełnej kontroli nad naszym wizerunkiem w sieci. Inni internauci również mają na niego wpływ. Mogą oznaczyć Was na zdjęciach i otagować w swoich statusach. Warto więc uważnie dostosować ustawienia profilów na serwisach społecznościowych.

Pamiętajcie, że wizerunek innych osób zależy także od Was. Udostępnianie kompromitujących dla innych treści jest nieetyczne. Jeśli czujecie, że dany materiał może zaszkodzić innym — nie udostępniajcie go. Do sieci mają przecież dostęp nie tylko znajomi, lecz także nauczyciele czy rodzina. Ich reakcja może całkowicie różnić się od tej, jaką chcieliście wywołać. Szkodząc innym, szkodzicie również Waszemu wizerunkowi — możecie zostać uznanymi za nielojalnych
        i złośliwych.